Vllaznia

Volejboll

Renditja Kampionati Kombetar 2013-2014

Skuadra Fitore Humbje Pike Setet
 Studenti 9 1 25 28-5
 Vllaznia8 223 26-12 
 Tirana 7 322 25-14 
 Farka Volej 3 813-24 
 Elbasani 289-26 
 Skenderbeu 19 37-27 

Kalendari Kampionati Kombetar 2013-2014

 Skuadra Vendase Skuadra Mike DataOraVendi  Rezulatati
 Tirana Elbasani 19-10 12:00 Farie Hoti 3-1
 Studenti Skenderbeu 19-10 14:00 Farie Hoti 3-0
 Vllaznia Farka Volley 19-10 16:00 Qazim Dervishi 3-1
 Elbasani  Farka Volley 26-10 16:00 Tomorr Sinani 3-0
 Skenderbeu Vllaznia 26-10 10:00 Tamara NIkolli 0-3
 Tirana  Studenti 26-10 18:00 Farie Hoti  3-1
 Studenti  Elbasani  2-11 15:00 Farie Hoti 3-0
 Vllaznia  Tirana 2-11 17:00 Qazim Dervishi 3-2
 Farka Volley Skenderbeu 2-11 11:00 Farie Hoti 3-0
 Elbasani   Skenderbeu 9-11 15:00 Tomorr Sinani 3-2
 Tirana Farka Volley 9-11 15:00 Farie Hoti 3-2
 Studenti  Vllaznia  9-11 19:00 Farie Hoti 3-2
 Vllaznia  Elbasani 16-11 16:00 Qazim Dervishi 3-0
 Farka Volley  Studenti 16-11 17:00 Farie Hoti 0-3
 Skenderbeu Tirana 16-11 14:00 Tamara Nikolli  0-3

Miculi & Qerraxhija , shkodranet qe do perfaqesojne shqiperine ne Beach-Volley

 

Bruno Miculi dhe Klaudio Qerraxhija do te jene 2 lojtaret qe do perfaqesojne ekipin kombetar Shqiptare te Beach-Volley ne Ballkaniaden Under 23 qe do zhvillohet ne Stip te Maqedonise . Per 2 shkodranet kjo eshte hera e pare qe marrin pjese ne nje disipline te tille ndonese jane rritur bashke dhe kane luajtur perkrah njeri-tjetrit qe me ekipet e moshave , paraterinjte, te rinjte dhe gjithashtu edhe me kombetaren e Volejbollit ne vitin 2010 . Bruno Miculi i sapo kthyer nga Italia , ku aktualisht studion dhe stervitet me nje ekip profesionist , i eshte bashkuar shokut te tij te skuadres dhe prej disa ditesh po zhvillojne seanca stervitore ne rere , ne plazhin e Velipojes .. Ndersa per Klaudio Qerraxhine , aktuaisht lojtare i Vllaznise, kjo eshte hera e dyte brenda vitit qe thirret ne kombetare , pasi 1 muaj me pare u mbodh nga trajneri Tomorri per kombetaren e volejbollit ku beri nje paraqitje mjaft te mire .. Kjo nuk eshte hera e pare qe shkodranet zgjidhen per volejbollin e plazhit ,  pothuaj c do vit jemi perfaqesuar nga emra si : Cuni , Marashaj , vellezerit Prela , apo edhe Taflaj e Qafarena . Ajo qe vlen te permendet kete vit eshte fakti se Federata Shqiptare e Volejbollit nuk ka marre persiper te mbuloje asnje shpenzim por ka qene pikerisht pronari i Hotel Colosseo Zoti VALTER FUSHAJ , nje biznesmen i sukseshem ne Shkoder , i cili ka sponsorizuar dyshen shkodrane .. Duke falenderuar Zotin Fushaj dhe duke shpresuar qe gjeste te tilla te perseriten edhe nga biznesmene te tjere , i urojme suksese dyshes Miculi-Qerraxhija ...

Klaudio Qerraxhija : http://vllazniavolejboll.webs.com/apps/forums/topics/show/3952261-klaudio-qerraxhia     Bruno Miculi :http://vllazniavolejboll.webs.com/apps/forums/topics/show/4602800-bruno-miculi

 Hotel Colosseso Shkoder : http://www.colosseohotel.com/

 

 

Miloti , Qafarena & Qerraxhija grumbullohen ne kombetare  

 Tre volejbolliste te Vllaznise jane grumbulluar ne kombetare per ndeshjet kualifikuese te kampionatit boteror 2014 qe do te zhvillohet ne Poloni . Trajneri Tomorri ka shpallur listen , pjese e se ciles jane edhe 3 shkodranet Atrid Miloti , Nikolin Qafarena dhe Klaudio Qerraxhija . Per Qafarenen dhe Qerrazhine kjo nuk eshte hera e pare qe aktivizohen  ne kampionate nderkombetare , pasi te dy kane qene pjese e ekipeve perfaqesuese te moshave .

Ndeshjet do te zhvillohen me sistem grumbullimi ne Shkup nga data 24-26 Maj . Per trajnerin Tomorri , zhvillimi i ndeshjeve ne Maqedoni nuk eshte ne favorin tone per shkak te mosmarrveshjeve qe ekzistojn mes ketyre dy shteteve , megjithate ai shpreson se ekipi do te jape me te miren .. Ne grup bejne pjese gjithshtu Mali i Zi , Ukraina dhe Maqedonia ..

Ndeshjet do te zhvillohen me sistem grumbullimi ne Shkup nga data 24-26 Maj . Per trajnerin Tomorri , zhvillimi i ndeshjeve ne Maqedoni nuk eshte ne favorin tone per shkak te mosmarrveshjeve qe ekzistojn mes ketyre dy shteteve , megjithate ai shpreson se ekipi do te jape me te miren .. Ne grup bejne pjese gjithshtu Mali i Zi , Ukraina dhe Maqedonia ...

Artan Kalaj shkruan historinë ne volejbollin shqiptarë

Për një periudhë kohore nuk funkisionoi fare, ashtu si edhe shumë sporte të tjera që pas tranzicionit të viteve  ’90-të, vite këto që lojrat me dorë dhe sporte të tjerë që sterviteshun në ish pallatin e sportit mbeten pa një mjedis të tillë stervitor dhe në të njëjtën kohë edhe për ndeshje. Por, edhe pse pauza ishte jo pak e vogël, do të dilte në skenë një emër që quhet Artan Kalaja, një ish volejbollist i Vllaznisë, një shkodran i dashuruar pas sportit të volejbollit, i cili edhe pse me mund e sakrifica jo të pakta, sidomos në vitet e para të rindërtimit të skuadrës së të rinjvëve, arriti që shumë shpejt ta ringrejë këtë sport në nivele që askush nuk e besonte më përpara. Dhe, faktet flasin vetë, kur statistikat janë dëshmitari më real i asaj që Kalaja ka arritur. Plot 7 vite kampion kombëtar me ekipin e të rinjvë, me një bilanc që askush nuk e ka në historinë e këtij sporti, mbi 100 ndeshje pa humbur asnjë ndeshje. Një tregues ky, që padyshim është për rekordin Gines, dhe këtë e arrijnë djemtë e rinjë të volejbolit shkodran, të cilët edhe sivjet janë kampion të Shqipërisë për të shtatin vitë me radhë. Një sukses që trajneri Artan Kalaja e ndan edhe me bashkëpunëtorin e tij më të afërt, zëvendësin e tij Fatjon Ademi, por që natyrisht merita kryesore e këtyre sukseseve i takon atyre që luajnë në fushën e lojës, volejbollistëve të talentuar të këtij ekipi.